
Учени от Станфордския университет създадоха слънчеви панели, които работят през нощта. За да направят това, беше необходимо да оборудват панели с термоелектричен генератор и да изчакат ясна нощ. Устройството успя да генерира енергия поради малката температурна разлика между въздуха и батериите.
Инженерите са използвали радиационно охлаждане. Това е способността на повърхностите, обърнати към безоблачното нощно небе, да връщат инфрачервеното лъчение в космоса. Тъй като няма облаци, нищо не го отразява обратно: фотоните напускат повърхността и тя става по-студена от въздуха наоколо.
Същото се случва и със слънчевата батерия, която поема радиацията от слънцето цял ден, а през нощта започва да я връща. Тук идва термичният генератор: той използва тази температурна разлика, улавя топлината, идваща от по-топлия въздух към по-студения панел, и я превръща в електричество.
В началото на теста екипът се сблъскал с проблем: панелите не били най-добрият проводник на топлина. Така слънчевата клетка била прикрепена към алуминиева плоча, което увеличило мощността на системата. В ясна нощ устройството успяло да генерира около 50 миливата на квадратен метър слънчева мрежа.
Според учените това не е окончателната мощност. Ще са необходими още няколко подобрения и устройството ще може да генерира два пъти повече енергия. Предполагаемата граница е около 1-2 вата на квадратен метър.
Авторите твърдят, че дори толкова малка цифра ще позволи на разработката да се прилага широко. Днес милиард жители на Земята нямат достъп до електрическа енергия – тези хора са принудени да се задоволяват само със слънчева светлина.
Друго предимство са термоелектрическите генератори. За разлика от батериите в слънчевите панели, те са твърди и не се разлагат след хиляди цикли, нито се нуждаят от скъпа поддръжка. Енергията, която натрупват през нощта, може да се използва например в метеорологичните станции на труднодостъпни места на нашата планета.
Region-32