
Отслабването на връзките между американската и китайската икономика се превърна в по-реалистична перспектива поради прекъсване на веригите за доставки и по-нататъшно усложняване на отношенията между двете страни, пише The Wall Street Journal с позоваване на проучване.
През март само 44% от 25 големи американски компании заявиха, че разделянето на икономиките е невъзможно в сравнение с 66% през октомври миналата година, показва проучване на Американската търговска камара (AmCham) в Китай и Американската търговска камара в Шанхай.
Повече от една четвърт от анкетираните планират да започнат да търсят нови източници на доставка за някои или всички материали, които използват, въпреки че в някои случаи говорят само за промяна на региона в Китай, а не за други страни. Само 16% заявиха, че възнамеряват частично или изцяло да прехвърлят производството извън КНР.
Около 40% от компаниите съобщиха, че техните вериги за доставки ще останат същите. Освен това повече от половината от анкетираните отбелязват, че е твърде рано да се говори дали пандемията COVID-19 ще промени дългосрочната им стратегия за доставки.
Коронавирусната инфекция, която засегна Китай на първо място и доведе до закриването на предприятията и разпадането на веригите за доставки, от които зависят много световни компании, засили разбирането за необходимостта от прехвърляне в чужбина, заяви Кер Гибс, президент на AmCham в Шанхай. „Става въпрос за диверсификация, а не за пълно преместване“, добави той.
Още преди пандемията някои компании поставиха под въпрос целесъобразността на зависимостта на веригата на доставки от КНР, където разходите за труд се увеличават и търговската война със САЩ увеличава политическите рискове.
Според Гибс в момента политическите рискове са важни и за много американски компании в Китай, тъй като коронавирусът влошава отношенията между САЩ и Китай, които вече са развалени от двугодишни търговски разногласия.
Подготви: Region-32