
Руският вирусолог, зам.-директор на НИИ по епидемиология и микробиология „Пастьор“ към Роспотребнадзор в Ленинград (дн. С. Петербург) Александър Семьонов, изпратен в италианския град Бергамо, за да помага на заразените с коронавирус, описа условията на работа и сравни ситуацията с разпространението на инфекцията в Италия и Русия.
По неговите думи, Италия е на второ място по брой на заразените с коронавирус заради закъснелите мерки: в страната дотолкова са се натрупали инфектирани граждани, че разпространението на вируса е започнало да се развива по експонентата.
„При такива условия здравната система се тества колко е устойчива, а на практика е настъпил колапс“, разказва Семенов.
Също така, италианците дълго време са се приспособявали към условията на карантината: не са ограничавали контактите си, не са спазвали социалната дистанция и предпазните мерки. Той дава за пример ситуацията в дома за възрастни хора в Бергамо, където са починали 50 човека, а още 60 са се оказали заразени.
„Това е цената за това, че роднините не са искали да си стоят у дома и са посещавали своите любими баби и дядовци“, – подчертава лекарят.
Семьонов признава, че лекарите, работещи с коронавирусни пациенти, са „прегорели“ или са „изкарани от строя“.
„Това е просто безумие – да се намираш пред избора на кого да дадеш да подиша!… Аз видях как се сблъскват с това лекарите, аз разбирам колко това е тежко и непоносимо!“ – признава лекарят.
Разсъждавайки за разпространението на коронавируса в Русия, лекарят смята за малковероятен италианския сценарий. По негови данни, Русия е лидер по брой апарати за изкуствена белодробна вентилация, освен това в страната действа „сериозна, адекватна и разгърната“ система на Роспотребнадзора. Освен това Русия успя да спечели няколко месеца благодарение на закриването на границата с Китай – Италия, по неговите думи, е закъсняла „минимум с три седмици“.