Решението на Вашингтон да забрани чартърните полети до Куба е продиктувано от изборната политическа ситуация в САЩ и вреди на интересите на обикновените кубинци.
Това изявление направи в четвъртък Карлос Фернандес де Косио, директор на американския департамент на Министерството на външните работи на карибската държава.
„Тази мярка няма практическо въздействие, но ние я отхвърляме, защото засяга интересите на кубинците от двете страни на Флоридския проток и нуждата им от семейни контакти. Подобен ход е насочен към задоволяване на изборните нужди в южната част на [американския щат] Флорида и потвърждава неуважението на империализма към кубинците и американците с кубински произход “, заяви дипломатът, цитиран в Twitter от външното министерство.
В четвъртък държавният секретар на САЩ Майкъл Помпео обяви решението на Вашингтон да забрани на практика всички чартърни полети до Куба, за да „намали приходите на кубинското правителство от такси за кацане, престой в хотели, притежавани от режима, и други печалби, свързани с пътуване“. По-голямата част от хотелите и туристическата инфраструктура в Куба са собственост и се експлоатират от кубинските военни и разузнавателни служби, заяви държавният секретар.
През януари американските власти забраниха на американските авиокомпании да извършват чартърни полети до всички летища в Куба, с изключение на Хавана . Подобни мерки, според Държавния департамент, ще ограничат възможностите в Куба да получават приходи, които американското външно министерство смята, че ще „използват за финансиране на продължаващите репресии срещу кубинския народ и за недопустима подкрепа“ за президента Николас Мадуро във Венецуела.
Припомняме, че миналата година, на 26 октомври 2019 г., САЩ забраниха полетите до Куба (с изключение на Хавана) на американски авиокомпании, които извършват редовни, а не чартърни полети.
Region-32